Limit switch lever, 9007, arm 3in c
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007EA12
- UPC:
- 785901879213
- Item #:
- 72614
Limit switch lever, 9007, arm 3in c
- MFR #:
- 9007EA12
- UPC:
- 785901879213
- Item #:
- 72614
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$50.65
each
LIMIT SWITCH LEVER ARM 3IN C
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 9007EA12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return roller lever 3-3 in - - |
| Application | 9007AW-9007C,9007C,HEAVY DUTY |
| Special Features | 1 steel outside roller 0.75 in 0.63 in |
| UPC | 785901879213 |
| GTIN | 00785901879213 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 3.00 INCHES 0.75 X 0.63 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -20-185 A Degrees F |