ADK-12 Adapter Plug, For Use With Kidde Brand Wiring Harness and Smoke Alarms, White
- MFR:
- BRK
- MFR #:
- ADK-12
- UPC:
- 029054000057
- Item #:
- 6746
ADK-12 Adapter Plug, For Use With Kidde Brand Wiring Harness and Smoke Alarms, White
- MFR #:
- ADK-12
- UPC:
- 029054000057
- Item #:
- 6746
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
Adapter Plug - to replace Kidde models
Manuals and Documentation
| Catalog Number | ADK-12 |
| Manufacturer | BRK |
| Brand | BRK |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | BRK adaptor plugs are an easy way to replace a Kidde smoke alarm without having to replace and re-wire the connecting plug |
| Color | White |
| Insulation | 0.030" Durometer A 85-90. Voltage rating 600V |
| Material | 18 Stranded bare or tinned copper |
| Special Features | Compact and unique design easily fits in electrical boxes. ETL Recognized Component - Conforms To UL Standard 1977. |
| Standard | UL1978 |
| UPC | 029054000057 |
| GTIN | 00029054000057 |
| Item Type | Connects BRK to Kidde brand wiring harness |
| Length | 3.9" |
| Size | 1.0" x 0.5" |
| Temperature Rating | 221 degrees F (105 degrees C) |
| Voltage Rating | Wire: 600 Volts |