SP38W 4-Gang Thermoset Wall Plate, 3 Toggle Switch, 1 Duplex Receptacle, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- SP38W
- UPC:
- 785007187182
- Item #:
- 6289
SP38W 4-Gang Thermoset Wall Plate, 3 Toggle Switch, 1 Duplex Receptacle, White
- MFR #:
- SP38W
- UPC:
- 785007187182
- Item #:
- 6289
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 8 |
$23.80
each
This 4-gang wall plate provides opening for 3-toggle switches and 1-duplex receptacle
| Catalog Number | SP38W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 4 |
| Special Features | Individually wrapped, non-combustible mar-proof material |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007187182 |
| GTIN | 00785007187182 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 7.8 in |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .28 in |