TY529MX Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 30.34 in L x 0.273 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY529MX
- UPC:
- 786210838908
- Item #:
- 4037
TY529MX Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 30.34 in L x 0.273 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- TY529MX
- UPC:
- 786210838908
- Item #:
- 4037
Manuals and Documentation
| Catalog Number | TY529MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| UPC | 786210838908 |
| GTIN | 00786210838908 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 30.34 in , 770.61 mm |
| Width | 0.273 in , 6.93 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 530 newtons |
| Thickness | 0.06 in , 1.52 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall TY29MX|ABBInstall TY5277MX|ABBInstall TY529MX|Burndy CT175900Q0|Burndy TF10D32X|Gardner 46-330UVB|GCWaldom CT175-30BLK-C|Greaves B24175|Ideal IT10H-L0|Morris 20286 |