Plastic Two-Hole Strap, Fits 2" PVC Conduit, Gray
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- PS200
- UPC:
- 784610692007
- Item #:
- 199589
Plastic Two-Hole Strap, Fits 2" PVC Conduit, Gray
- MFR #:
- PS200
- UPC:
- 784610692007
- Item #:
- 199589
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$1.146
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | PS200 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | PVC/Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 2" PVC conduit. |
| Color | Gray |
| Construction | Plastic Injected Molded |
| Material | Plastic |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| UPC | 784610692007 |
| GTIN | 00784610692007 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 4.000" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.750" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 2.600" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 2.60" x 0.75" x 4.00" |
| Thickness | 1.175" IN |
| Trade Size | 2" IN |