9007B19 Osisense Rotary Standard Straight Severe Duty Limit Switch Lever Arm, 5 in L, Steel Roller
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007B19
- UPC:
- 785901887935
- Item #:
- 143842
9007B19 Osisense Rotary Standard Straight Severe Duty Limit Switch Lever Arm, 5 in L, Steel Roller
- MFR #:
- 9007B19
- UPC:
- 785901887935
- Item #:
- 143842
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$55.01
each
LIMIT SWITCH LEVER ARM T+FT+OPTIONS
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 9007B19 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return roller lever 5-5 in - convertible roller |
| Application | 9007T/FT,9007T/FT,9007T-9007FT-9007C..S9,SEVERE DUTY |
| Special Features | 1 steel outside roller (convertible) 0.75 in 0.25 in |
| UPC | 785901887935 |
| GTIN | 00785901887935 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 5.00 INCHES 0.75 X 0.25 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -10-185 A Degrees F |