Two Hole Strap, Fits 1-1/2" EMT Conduit, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 275
- UPC:
- 784610662758
- Item #:
- 36399
Two Hole Strap, Fits 1-1/2" EMT Conduit, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 275
- UPC:
- 784610662758
- Item #:
- 36399
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 182 |
$0.6516
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 275 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1-1/2" EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662758 |
| GTIN | 00784610662758 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 4.300" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.000" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1.750" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 2.95" x 1.25" x 6.13" |
| Thickness | 0.050" IN |
| Trade Size | 1-1/2" IN |
| Cross Reference Products | ABBInstall TS-905|AFC CSE1502|AmFittings CSE1502|Appleton THTW-150S|Appleton TW-2150|Appozgcomm TH-1905|Arlington 364|Bridgeport 1924|Crouse 497-5|Dottie TW305 |