Min-E Clip, One Hole Strap, Fits 3/8" Flexible Conduit, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- MINE28
- UPC:
- 784610640282
- Item #:
- 117834
Min-E Clip, One Hole Strap, Fits 3/8" Flexible Conduit, Pre-Galvanized
- MFR #:
- MINE28
- UPC:
- 784610640282
- Item #:
- 117834
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$0.2681
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | MINE28 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 3/8" flexible conduit. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Snap-on design for ease of installation. |
| UPC | 784610640282 |
| GTIN | 00784610640282 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 0.600" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.450" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.600" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.60" x 1.45" x 0.60" |
| Thickness | 0.074" IN |