5226-W Duplex Grounding AC Combination Switch, 120/125 V AC, 15 A
- MFR:
- Leviton
- MFR #:
- 5226-W
- UPC:
- 078477227008
- Item #:
- 98073
5226-W Duplex Grounding AC Combination Switch, 120/125 V AC, 15 A
- MFR #:
- 5226-W
- UPC:
- 078477227008
- Item #:
- 98073
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 8 |
$48.68
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 5226-W |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Commercial |
| Color | White |
| Connection | Side Wired |
| Contact Rating | 120 VAC (Switch);125 V (Receptacle);15 AMP |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| NEMA Rating | 5 |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | Ac Quiet Switches have Silver-Cadmium Oxide Contacts and Receptacles have Double -wire Contacts for Maximum Conductivity, Terminal Screw Accept Up to No 12 AWG Copper or Copper-Clad Wire, Fits Standard Wallboxes, Break-Off Tabs on Devices with Switches Permit Conversion to Separate Feeds, Limited Two-Year Warranty, Grounding, Pilot Light, Made in Mexico |
| Standard | UL Listed (E-7458);CSA Certified (LR-3413);NOM Certified (057);NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);UL 20;CSA Certified (C222.2 No.111 152105) |
| UPC | 078477227008 |
| GTIN | 00078477227008 |
| Item Type | Duplex Style |
| Depth UOM | Inch |
| Size | 4.20 H x 1.62 W x 16 D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated UL 94 V-2) |
| Operating Temperature | -40 to +120 DEG C |
| Voltage Rating | 120 VAC (Switch);125 V (Receptacle) |
| Cross Reference Products | RC109W, 277W-BOX |