Two Hole Strap, Fits 1/2" Rigid/IMC Conduit & SER Cable #2, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 240
- UPC:
- 784610662406
- Item #:
- 97750
Two Hole Strap, Fits 1/2" Rigid/IMC Conduit & SER Cable #2, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 240
- UPC:
- 784610662406
- Item #:
- 97750
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 145 |
$0.2112
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 240 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1/2" Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662406 |
| GTIN | 00784610662406 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 2.565" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.750" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.820" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.90" x 0.75" x 2.77" |
| Thickness | 0.035" IN |
| Trade Size | 1/2" IN |
| Cross Reference Products | AmFittings CSR502|Appleton CF500|Bridgeport 1901|Crouse 4963|Dottie HW401|Electrline L620-1|Garvin THSR-50|Halex 61205B|HublWiring 2232|Neer TH-1801 |