HBL1385W Double Throw Extra Heavy Duty General Purpose Standard Toggle Switch, 120 to 277 V AC, 20 A, 5540 W Power Rating, On-Off-On 3-Position Contact
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- HBL1385W
- UPC:
- 783585432632
- Item #:
- 97658
HBL1385W Double Throw Extra Heavy Duty General Purpose Standard Toggle Switch, 120 to 277 V AC, 20 A, 5540 W Power Rating, On-Off-On 3-Position Contact
- MFR #:
- HBL1385W
- UPC:
- 783585432632
- Item #:
- 97658
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 1 |
$140.13
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | HBL1385W |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Action | SPDT |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Back and Side Wired |
| Color | White |
| Connection | Back and Side Wired |
| Contact Configuration | Three Position Center Off |
| Contact Rating | Per UL 20 |
| Mounting | Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 50,000 Cycles |
| Special Features | Maintained Contact |
| Standard | UL Listed |
| UPC | 783585432632 |
| GTIN | 00783585432632 |
| Item Type | Toggle |
| Size | 4.06 in x 1.31 in x 1.89 in |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75 Degrees C and minimum -40 Degrees C without Impact |
| Voltage Rating | 120-277 |
| Wattage | 5540 W |
| Cross Reference Products | 1225W, 5657-2W |