MACL-LFQ-BI Maestro Dual LED+ Dimmer and 4-Speed Fan Control, No Neutral Required, 1.5 Amp Fan, 75W LED Light, 120V, 1 Pole, Biscuit
- MFR:
- Lutron Electronics
- MFR #:
- MACL-LFQ-BI
- UPC:
- 784276239295
- Item #:
- 845545
MACL-LFQ-BI Maestro Dual LED+ Dimmer and 4-Speed Fan Control, No Neutral Required, 1.5 Amp Fan, 75W LED Light, 120V, 1 Pole, Biscuit
- MFR #:
- MACL-LFQ-BI
- UPC:
- 784276239295
- Item #:
- 845545
Manuals and Documentation
| Catalog Number | MACL-LFQ-BI |
| Manufacturer | Lutron Electronics |
| Brand | Lutron |
| Actuator | Tapswitch |
| Application | Lighting and Fan Control |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | N-O |
| Contact Rating | 1.5 A fan |
| Enclosure | Plastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | Dimmer (top) Tap on dimmer to preset light level; tap off. Tap twice for full on. Touch rocker to adjust light level. Fan control (bottom) Tap on to preset fan speed; tap off. Touch rocker to adjust speed. 4-quiet fan speeds plus off provide enhanced comfort. Designed to prevent motor hum. For use with only one fan/light. |
| UPC | 784276239295 |
| GTIN | 00784276239295 |
| Item Type | Digital preset fan/light control |
| Size | 4.69 in (119 mm) x 2.94 in (75 mm) |
| Voltage Rating | 120 |
| Wattage | 75 W dimmable LED/CFL or 250 W incandescent/halogen light |