Limit switch lever, 9007, arm t+ft+options
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007J2
- UPC:
- 785901803409
- Item #:
- 838524
Limit switch lever, 9007, arm t+ft+options
- MFR #:
- 9007J2
- UPC:
- 785901803409
- Item #:
- 838524
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$378.06
each
LIMIT SWITCH LEVER ARM T+FT+OPTIONS
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 9007J2 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By specific cam |
| Actuator | Cast zinc stay put 120 Degrees forked arm with rollers 1.5-1.5 in - - |
| Application | 9007T/FT,9007T-9007FT-9007C..CS9,SEVERE DUTY |
| Special Features | 2 steel outside roller 1 in 0.25 in |
| UPC | 785901803409 |
| GTIN | 00785901803409 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -10-185 A Degrees F |