M400-PAR-UG 4 Term, Ringless, Plain Top, 1-200 Amp, Main Breaker
- MFR:
- Milbank
- MFR #:
- M400-PAR-UG
- UPC:
- 784572161184
- Item #:
- 833332
M400-PAR-UG 4 Term, Ringless, Plain Top, 1-200 Amp, Main Breaker
- MFR #:
- M400-PAR-UG
- UPC:
- 784572161184
- Item #:
- 833332
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$4,942.08
each
4 TERM RNGLS PLAIN TOP 1-200 AMP MN BRKR
| Catalog Number | M400-PAR-UG |
| Manufacturer | Milbank |
| Brand | Milbank |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Amperage Rating | 320 |
| Application | Meter Socket With Main |
| Bypass Type | Lever |
| Cable Entry | Underground |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | Glass Polyester |
| Material | G90 Galvanized Steel With Powder Coat Finish |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Jaws | 4 Terminal |
| Phase | 1 |
| Standard | Type 3R |
| UPC | 784572161184 |
| GTIN | 00784572161184 |
| Item Type | Ringless Meter Socket |
| Length | 5.938 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 22 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 36 |
| Height UOM | Inch |
| Size | 5.938L x 22W x 36H |
| Terminals | Single Mechanical |
| Voltage Rating | 240 V |