| Catalog Number | 1451-2W |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Action | SP |
| Actuator | Cam |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Commercial |
| Color | White |
| Connection | Push-In and Side Wired |
| Contact Rating | 1/2 (120V);2 (240V) |
| Insulation | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | Grounding, Terminal Screws Accept up to No. 12 AWG Copper or Copper-Clad Wire, Large Head, Hardened Triple-Drive Combination Screws (Standard, Phillips, Robertson) for Fast Wiring Installation, Impact-Resistant, Durable Thermoplastic Toggle and Frame, 2 Years Limited Warranty |
| Standard | NOM Certified (057);CSA Certified (File LR-3413);UL Listed (File E-7458) |
| UPC | 078477778203 |
| GTIN | 00078477778203 |
| Item Type | Single-Pole AC Quiet Switch |
| Depth UOM | Inch |
| Size | 4.20 H x 1.31 W x 11 D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94) |
| Operating Temperature | -40 to +65 DEG C |
| Voltage Rating | 120 |
| Cross Reference Products | RS115W |