Limit switch lever, 9007, Snap arm c +options
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007BA3
- UPC:
- 785901794318
- Item #:
- 79888
Limit switch lever, 9007, Snap arm c +options
- MFR #:
- 9007BA3
- UPC:
- 785901794318
- Item #:
- 79888
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$204.98
each
LIMIT SWITCH LEVER ARM C +OPTIONS
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 9007BA3 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return one way roller lever 1.38-1.38 in - - |
| Application | 9007AW-9007C,9007C,9007C,HEAVY DUTY |
| Special Features | 1 steel outside roller 1.25 in 0.25 in |
| UPC | 785901794318 |
| GTIN | 00785901794318 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 1.38 INCHES 0.25 X 0.25 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -20-185 A Degrees F |