VRME Vapor-Proof V Lamp Socket, 100/200 W Lamp, E26 Lamp
- MFR:
- Killark, a Hubbell affiliate
- MFR #:
- VRME
- UPC:
- 783936810324
- Item #:
- 78421
VRME Vapor-Proof V Lamp Socket, 100/200 W Lamp, E26 Lamp
- MFR #:
- VRME
- UPC:
- 783936810324
- Item #:
- 78421
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$81.73
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | VRME |
| Manufacturer | Killark, a Hubbell affiliate |
| Brand | KILLARK |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Accessory Type | Review |
| Application | For use with V Series lighting. |
| Color | Gray |
| Finish | Copper-nickel plate |
| Light Technology | Incandescent |
| Material | Glazed Porcelain |
| Special Features | Lamp socket for V Series fixture types 100 and 200. |
| Standard | UL,CSA |
| UPC | 783936810324 |
| GTIN | 00783936810324 |
| Item Type | Socket |
| Length | 1-5/8" |
| Width | 1-5/8" |
| Height | 2-5/8" |