#8 x 1-1/4" Double Drywall Anchor, Phillips, Includes #2 x 2" Driver Bit,Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 39940J
- UPC:
- 085937961884
- Item #:
- 761039
#8 x 1-1/4" Double Drywall Anchor, Phillips, Includes #2 x 2" Driver Bit,Jar
- MFR #:
- 39940J
- UPC:
- 085937961884
- Item #:
- 761039
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$32.84
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 39940J |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Attaches through gypsum and wood also works in double drywall applications. Not for use with overhead applications. |
| Finish | Zinc Die Cast |
| Material | Carbon Steel |
| Special Features | No hole preparation necessary pre-drills own small precise hole in gypsum wallboard. Installs quickly and easily with a phillips screw-driver or square drive bit. |
| UPC | 085937961884 |
| GTIN | 00085937961884 |
| Item Type | EZ-Anchor |
| Length | 1.250" |
| Length UOM | Inch |
| Diameter | 0.164" IN |
| Size | #8 x 1-1/4" |