PS20AC4W Industrial Extra Heavy Duty Switch, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- PS20AC4W
- UPC:
- 785007195514
- Item #:
- 75048
PS20AC4W Industrial Extra Heavy Duty Switch, White
- MFR #:
- PS20AC4W
- UPC:
- 785007195514
- Item #:
- 75048
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$122.07
each
4-Way Toggle Switch, Back and Side-Wire, 20A 120/277V
| Catalog Number | PS20AC4W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | 4P |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Residential/Commercial |
| Color | White |
| Contact Rating | 30Amp, 120/277V |
| Insulation | Bare |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 4 |
| Special Features | Heavy duty switch, back & side wire, with lock |
| Standard | UL20 |
| UPC | 785007195514 |
| GTIN | 00785007195514 |
| Item Type | Switch |
| Size | 3.3" |
| Voltage Rating | 120/277 |