CS220-2W Toggle Switch, 120/277 V AC, 20 A, 800 W, 1000 VA Power Rating
- MFR:
- Leviton
- MFR #:
- CS220-2W
- UPC:
- 078477815786
- Item #:
- 66473
CS220-2W Toggle Switch, 120/277 V AC, 20 A, 800 W, 1000 VA Power Rating
- MFR #:
- CS220-2W
- UPC:
- 078477815786
- Item #:
- 66473
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 61 |
$43.12
each
| Catalog Number | CS220-2W |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | DP |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Commercial |
| Color | White |
| Connection | Side Wired |
| Mounting | Box |
| Number of Poles | 2 |
| Standard | NEMA (WD-1 and WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 111 (File 152105);UL Fed Spec WS-896E (File E7458);UL Standard (UL 20) |
| UPC | 078477815786 |
| GTIN | 00078477815786 |
| Item Type | Toggle Switch |
| Depth UOM | Inch |
| Size | 46 H x 1.31 W x 0.92 D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94) |
| Operating Temperature | -40 to +120 DEG C |
| Voltage Rating | 120/277 |
| Cross Reference Products | CS120W, CS120W, CS220W |