Limit switch, 9007, 600 V 10amp c +options
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007C54B2P6
- UPC:
- 785901540595
- Item #:
- 571589
Limit switch, 9007, 600 V 10amp c +options
- MFR #:
- 9007C54B2P6
- UPC:
- 785901540595
- Item #:
- 571589
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$521.00
each
LIMIT SWITCH 600V 10AMP C +OPTIONS
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 9007C54B2P6 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Action | From left and right;CW and CCW;Lateral approach, 1 or 2 programmable direction;Snap action |
| Actuator | Zinc spring return without operating lever -)9007C lever |
| Amperage Rating | 10 |
| Application | Standard box |
| Connection | Screw-clamp terminals AWG 22...AWG 12), 1-2 |
| Contact Configuration | NC-NO;Form Z |
| Contact Rating | NEMA A600/Q600 |
| Enclosure | NEMA 1 NEMA TYPE 250-NEMA 2 NEMA TYPE 250-NEMA 4 NEMA TYPE 250-NEMA 6 NEMA TYPE 250-NEMA 6P NEMA TYPE 250-NEMA 12 NEMA TYPE 250-NEMA 13 NEMA TYPE 250 |
| Mounting | By The Body |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 1000000 CYCLES |
| Special Features | 1 LED indicator light light OFF when switch is actuated)24...120 V AC/DC 100000 h |
| Standard | 25 GN 10-150 HZ)IEC 60068-2-6,60 GN 9 MS IEC 60068-2-27,IP67 IEC 60529,CLASS 0 IEC 61140 |
| UPC | 785901540595 |
| GTIN | 00785901540595 |
| Item Type | Limit switch |
| Size | 2.5 |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -20-185 A Degrees F STANDARD ENVIRONMENT |
| Voltage Rating | 6 A 120 V AC, A150 NEMA-0.55 A 120 V DC |