RCD11W radiant Two Single-Pole Switches, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- RCD11W
- UPC:
- 785007054880
- Item #:
- 524999
RCD11W radiant Two Single-Pole Switches, White
- MFR #:
- RCD11W
- UPC:
- 785007054880
- Item #:
- 524999
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 13 |
Control two separate lights or devices from a single location with this combination switch. Designed to emulate the sleek lines of the collection's paddle switches, it delivers flexible, space-saving control with the sophisticated look of radiant. Made exclusively for use with screwless Wall Plates from the radiant Registered Collection, sold separately.
| Catalog Number | RCD11W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Actuator | Rocker Switch |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Residential |
| Contact Configuration | 15A |
| Contact Rating | 120 |
| Mounting | Box |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 50,000 cycles minimum, resistive, inductive, tungstun filament lamp load |
| Special Features | The radiant® collection is a step up from the standard with simple, classic options in wiring devices, home automation controls and screwless wall plates that complement today's homes. Unique "Up/Down" switches match the look and feel of radiant paddle switches. |
| Standard | cULus, UL Listed |
| UPC | 785007054880 |
| GTIN | 00785007054880 |
| Item Type | Two Single Pole Switches |
| Size | Depth 1.43" x Width 1.29" x Height 3.81" |
| Environmental Conditions | UL94 V2 |
| Operating Temperature | Maximum continuous +115 Degrees C, minimum -40 Degrees C |
| Voltage Rating | 120 |
| Cross Reference Products | Bryant RCD101W|EatonWD 3271W|EatonWD 3282W|EatonWD 7728W|Enerlites 62834-W|HublWiring RCD101W|Leviton 1754W|Leviton 5634-W|Morris 81981|PassSeymor TM811-WCC |