1/2" Flat Cut Washers, Zinc Plated,Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 40340J
- UPC:
- 085937080462
- Item #:
- 45887
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$0.2241
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 40340J |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Washers are designed for assembly around a bolt or screw, between the bearing surface of the fastener and the part to which it is attached. |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Special Features | Flat washers are used to improve stress distribution, and to span large clearance holes. |
| UPC | 085937080462 |
| GTIN | 00085937080462 |
| Item Type | Flat Cut Washer |
| Inside Diameter | 0.546" |
| Outside Diameter | 1.375" IN |
| Thickness | 0.121" IN |