EMCT010 Powerlogic Current Transformer, 100 A Primary
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- EMCT010
- Item #:
- 446894
EMCT010 Powerlogic Current Transformer, 100 A Primary
- MFR #:
- EMCT010
- Item #:
- 446894
Square D - PowerLogic - additional CT 100A For Energy Meter 0.518"X1.28" ID
Manuals and Documentation
| Catalog Number | EMCT010 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | Veris Industries |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| GTIN | 03606486796382 |
| Width | Internal 13 mm;body 55 mm;cover only 90 mm |
| Height | Internal 33 mm;body 60 mm |
| Depth | 23 mm |