Two Hole Strap, Fits 2" Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 290
- UPC:
- 784610662901
- Item #:
- 38484
Two Hole Strap, Fits 2" Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR #:
- 290
- UPC:
- 784610662901
- Item #:
- 38484
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 92 |
$1.1068
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 290 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 2" Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662901 |
| GTIN | 00784610662901 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 5.030" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.250" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 2.450" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.82" x 0.75" x 2.57" |
| Thickness | 0.060" IN |
| Trade Size | 2" IN |
| Cross Reference Products | AFC CSR2002|Appleton CF-200|Appozgcomm TH-1806|Arlington 355|Madison 129|Minerallac HD290|OZGedney THR-200S|Raco 2238|Sepco 2137S|Topaz 546 |