Two Hole Strap, Fits 1-1/4" Rigid/IMC Conduit, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 270
- UPC:
- 784610662703
- Item #:
- 35765
Two Hole Strap, Fits 1-1/4" Rigid/IMC Conduit, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 270
- UPC:
- 784610662703
- Item #:
- 35765
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 140 |
$0.5842
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 270 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1-1/4" Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662703 |
| GTIN | 00784610662703 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 4.375" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.875" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1.620" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 2.45" x 1.25" x 5.03" |
| Thickness | 0.050" IN |
| Trade Size | 1-1/4" IN |
| Cross Reference Products | AFC CSR1252|Appleton CF-125|Appozgcomm TH-1804|Arlington 353|Madison 127|Minerallac HD270|OZGedney THR-100S|Raco 2235|Sepco 2135S|Topaz 544 |