Two Hole Strap, Fits 1" Rigid/IMC Conduit & SER Cable 4/0, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 260
- UPC:
- 784610662604
- Item #:
- 34501
Two Hole Strap, Fits 1" Rigid/IMC Conduit & SER Cable 4/0, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 260
- UPC:
- 784610662604
- Item #:
- 34501
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 85 |
$0.2628
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 260 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1" Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662604 |
| GTIN | 00784610662604 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 3.140" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.750" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1.330" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 2.00" x 1.00" x 4.59" |
| Thickness | 0.035" IN |
| Trade Size | 1" IN |
| Cross Reference Products | Appleton CF100|Bridgeport 1903|Crouse 4965|Dottie HW403|Electrline L620-3|Garvin THSR-100|Halex 61210B|HublWiring 2234|Neer TH-1803|Orbit SR2-100 |