Two Hole Strap, Fits 3/4" Rigid/IMC Conduit & SER Cable 2/0, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 250
- UPC:
- 784610662505
- Item #:
- 33147
Two Hole Strap, Fits 3/4" Rigid/IMC Conduit & SER Cable 2/0, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 250
- UPC:
- 784610662505
- Item #:
- 33147
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 137 |
$0.2368
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 250 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 3/4" Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610662505 |
| GTIN | 00784610662505 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 2.795" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.750" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1.050" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 1.57" x 0.88" x 3.88" |
| Thickness | 0.035" IN |
| Trade Size | 3/4" IN |
| Cross Reference Products | Appleton CF750|Bridgeport 1902|Crouse 4964|Dottie HW402|Electrline L620-2|Garvin THSR-75|Halex 61207B|HublWiring 2233|Neer TH-1802|Orbit SR2-75 |