LSDV25V Wattstopper LS Series 1-Pole De-Hummer Variable Speed Fan Speed/Dimmer Control, 120 VAC, 2.5 A, Slide Operational Mode, Thermoplastic, Brown
- MFR:
- Legrand-WattStopper
- MFR #:
- LSDV25V
- UPC:
- 785007277661
- Item #:
- 328498
LSDV25V Wattstopper LS Series 1-Pole De-Hummer Variable Speed Fan Speed/Dimmer Control, 120 VAC, 2.5 A, Slide Operational Mode, Thermoplastic, Brown
- MFR #:
- LSDV25V
- UPC:
- 785007277661
- Item #:
- 328498
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$56.48
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | LSDV25V |
| Manufacturer | Legrand-WattStopper |
| Brand | Wattstopper |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Actuator | Slide |
| Color | Brown |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | Variable Speed Fan Control with Dimmer, 300W |
| Standard | cULus |
| UPC | 785007277661 |
| GTIN | 00785007277661 |
| Item Type | Fan Control and Dimmer |
| Size | 2.85 L x 1.44 W x 4.87 H |
| Voltage Rating | 120 |
| Wattage | 300 W |