CSB420W 4-Way Specification Grade Standard AC Toggle Switch, 120 to 277 V AC, 20 A, 5540 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- CSB420W
- UPC:
- 783585154336
- Item #:
- 30645
CSB420W 4-Way Specification Grade Standard AC Toggle Switch, 120 to 277 V AC, 20 A, 5540 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR #:
- CSB420W
- UPC:
- 783585154336
- Item #:
- 30645
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 2 |
$26.52
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | CSB420W |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Action | DPDT |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Commercial Spec Grade |
| Color | White |
| Connection | Back and Side Wired |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | Per UL 20 |
| Material | Nylon |
| Mounting | Screw |
| Number of Poles | 2 |
| Operating Cycles | 50,000 Cycles |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| UPC | 783585154336 |
| GTIN | 00783585154336 |
| Item Type | Toggle |
| Size | 4.18 in x 1.49 in x 1.83 in |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75 Degrees C and minimum -40 Degrees C without Impact |
| Voltage Rating | 120-277 |
| Wattage | 5540 W |
| Cross Reference Products | CS420-2W |