5625-GY Decora 3-Wire Grounding Combination Switch With Receptacle, 20 A, 120/277 V AC, 1 hp at 120 V AC, 1 Pole
- MFR:
- Leviton
- MFR #:
- 5625-GY
- UPC:
- 078477122716
- Item #:
- 30094
5625-GY Decora 3-Wire Grounding Combination Switch With Receptacle, 20 A, 120/277 V AC, 1 hp at 120 V AC, 1 Pole
- MFR #:
- 5625-GY
- UPC:
- 078477122716
- Item #:
- 30094
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$63.88
each
| Catalog Number | 5625-GY |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Actuator | Rocker |
| Application | Commercial |
| Connection | Side Wired |
| Contact Rating | 120 VAC (Switch);125 V (Receptacle);15 AMP (Switch);20 AMP (Device) |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | Elegant Decora Styling Provides Multiple Control in a Single Gang Wallbox, Impact Resistant, Common Shunted Internally to all Switches, Limited Two Year Warranty, Grounding, Made in Mexico |
| Standard | UL Listed (E-7458);CSA Certified (LR-3413);NOM Certified (057) |
| UPC | 078477122716 |
| GTIN | 00078477122716 |
| Item Type | Switch With Receptacle |
| Depth UOM | Inch |
| Size | 4.20 H x 1.31 W x 0.93 D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated UL 94 V-2) |
| Operating Temperature | -40 to +120 DEG C |
| Voltage Rating | 120 VAC (Switch);125 V (Receptacle) |