5335-E Combination Duplex Grounding AC Combination Switch, 20 A at 120/277 V AC, 1 Poles, 3 Wires, 12 AWG Wire
- MFR:
- Leviton
- MFR #:
- 5335-E
- UPC:
- 078477039946
- Item #:
- 27492
5335-E Combination Duplex Grounding AC Combination Switch, 20 A at 120/277 V AC, 1 Poles, 3 Wires, 12 AWG Wire
- MFR #:
- 5335-E
- UPC:
- 078477039946
- Item #:
- 27492
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$95.99
each
| Catalog Number | 5335-E |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Commercial |
| Color | Black |
| Connection | Side Wired |
| Contact Rating | 120 VAC (Switch);125 V (Receptacle);20 AMP |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | Ac Quiet Switches have Silver-Cadmium Oxide Contacts and Receptacles have Double -wire Contacts for Maximum Conductivity, Terminal Screw Accept Up to No 12 AWG Copper or Copper-Clad Wire, Fits Standard Wallboxes, Break-Off Tabs on Devices with Switches Permit Conversion to Separate Feeds, Limited Two-Year Warranty, Grounding, Made in Mexico |
| Standard | UL Listed (E-7458);CSA Certified (LR-3413);NOM Certified (057) |
| UPC | 078477039946 |
| GTIN | 00078477039946 |
| Item Type | Duplex Style |
| Depth UOM | Inch |
| Size | 4.20 H x 1.62 W x 16 D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated UL 94 V-2) |
| Operating Temperature | -40 to +120 DEG C |
| Voltage Rating | 120 VAC (Switch);125 V (Receptacle) |