CS15AC3W Commercial Switch, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- CS15AC3W
- UPC:
- 785007126518
- Item #:
- 27488
CS15AC3W Commercial Switch, White
- MFR #:
- CS15AC3W
- UPC:
- 785007126518
- Item #:
- 27488
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$10.85
each
Commercial 3-Way Switch, Side-Wire, 15A 120/277V.
| Catalog Number | CS15AC3W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | TP |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Residential/Commercial |
| Color | White |
| Contact Rating | 20Amp, 120/277V |
| Insulation | Bare |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 3 |
| Special Features | Back & Side wire, locking support, one piece brass alloy contact arm |
| Standard | UL20 |
| UPC | 785007126518 |
| GTIN | 00785007126518 |
| Item Type | Switch |
| Size | 3.3" |
| Voltage Rating | 120/277 |