Discontinued
693W 3-Way Double Non-Grounding Combination Switch/Receptacle, 15 A, 120/277 V AC, 2 Poles
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- 693W
- UPC:
- 785007693027
- Item #:
- 26686
Discontinued
693W 3-Way Double Non-Grounding Combination Switch/Receptacle, 15 A, 120/277 V AC, 2 Poles
- MFR #:
- 693W
- UPC:
- 785007693027
- Item #:
- 26686
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
Double Three-way Combination Switch, 15 amps, 120/277 volts, White.
| Catalog Number | 693W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | (2) 3W |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Residential/Commercial |
| Connection | Side wire, non-grounding |
| Contact Configuration | N-O |
| Contact Rating | 15 Amp, 120/277 VAC |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 30000 |
| Special Features | Easily accessible break-off for separate or common feed. Side wire #12 and #14 AWG. Two devices fit into the space of one. |
| Standard | UL20 |
| UPC | 785007693027 |
| GTIN | 00785007693027 |
| Item Type | Non-Grounding Combination Two Three-Way Switches |
| Depth UOM | Inch |
| Size | 1.32 L x 0.94 W x 4.06 H |
| Environmental Conditions | Flammability: UL94 V2 |
| Operating Temperature | Maximum continuous +60 Degrees C, minimum -30 Degrees C |
| Voltage Rating | 0.43321299639 |
| Wattage | Electrical power is expressed in Amps and Volts. |