CSL420BK 4-Way 2-Position Specification/Commercial Grade Standard Toggle Switch With 8 in 12 AWG THHN Cable, 120 to 277 VAC, 20 A, 5540 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- CSL420BK
- UPC:
- 783585187785
- Item #:
- 233651
CSL420BK 4-Way 2-Position Specification/Commercial Grade Standard Toggle Switch With 8 in 12 AWG THHN Cable, 120 to 277 VAC, 20 A, 5540 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR #:
- CSL420BK
- UPC:
- 783585187785
- Item #:
- 233651
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
Manuals and Documentation
| Catalog Number | CSL420BK |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Action | DPDT |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | 8" #12 AWG THHN |
| Color | Black |
| Connection | Wire Leads |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | Per UL 20 |
| Material | Nylon |
| Mounting | Screw |
| Number of Poles | 2 |
| Operating Cycles | 50,000 Cycles |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| UPC | 783585187785 |
| GTIN | 00783585187785 |
| Item Type | Toggle |
| Size | 4.18 in x 1.34 in x 1.83 in |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75 Degrees C and minimum -40 Degrees C without Impact |
| Voltage Rating | 120-277 |
| Wattage | 5540 W |