SNAPSPP2NA 2-Position 4-Wire General Purpose Heavy Duty Right Angle Standard Screw Mount Switch Pigtailed Connector With 6 in Lead, 12 AWG Stranded Wire, Fully Insulated Insulation, Polycarbonate
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- SNAPSPP2NA
- UPC:
- 783585186023
- Item #:
- 227099
SNAPSPP2NA 2-Position 4-Wire General Purpose Heavy Duty Right Angle Standard Screw Mount Switch Pigtailed Connector With 6 in Lead, 12 AWG Stranded Wire, Fully Insulated Insulation, Polycarbonate
- MFR #:
- SNAPSPP2NA
- UPC:
- 783585186023
- Item #:
- 227099
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$6.22
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | SNAPSPP2NA |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | Positive Snap |
| Application | SNAPConnect Heavy Duty Switch Connector |
| Color | Clear |
| Connection | Connectorized |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | Per UL 20 |
| Mounting | Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 50,000 Cycles |
| Special Features | Quick Connect Terminations |
| Standard | UL Listed |
| UPC | 783585186023 |
| GTIN | 00783585186023 |
| Item Type | Pigtailed Connector |
| Size | 6.5 in x 1.39 in x 0.84 in |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| Operating Temperature | Max Continuous- 75 Degrees C, Minimum- -40 Without Impact |
| Voltage Rating | A or 20A 120/277 |
| Wattage | 5540 W |