| Catalog Number | CSB2-20W |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | DP |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Commercial |
| Color | White |
| Connection | Back Wired;Side Wired |
| Mounting | Box |
| Number of Poles | 2 |
| Standard | NEMA (WD-1 and WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 111 (File 152105);UL Fed Spec WS-896E (File E7458);UL Standard (UL 20) |
| UPC | 078477240793 |
| GTIN | 00078477240793 |
| Item Type | Toggle Switch |
| Size | 46 H x 1.31 W x 1.47 D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94) |
| Operating Temperature | -40 to +120 DEG C |
| Voltage Rating | 120/277 |
| Cross Reference Products | CSB20AC2W |