RC101W Traditional 2-Position Standard Traditional Switch Combination Device, Electrical Ratings: 120 V AC, 15 A, 1800 W, 1 Poles
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- RC101W
- UPC:
- 883778109799
- Item #:
- 190402
RC101W Traditional 2-Position Standard Traditional Switch Combination Device, Electrical Ratings: 120 V AC, 15 A, 1800 W, 1 Poles
- MFR #:
- RC101W
- UPC:
- 883778109799
- Item #:
- 190402
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 22 |
$35.95
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | RC101W |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Action | Snap Switch |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Residential |
| Color | White |
| Connection | Terminal Screws |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | 15A |
| Mounting | Screw |
| Operating Cycles | 30,000 Minimum |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| UPC | 883778109799 |
| GTIN | 00883778109799 |
| Item Type | 2) Switches |
| Size | Standard Sized Product |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Operating Temperature | Max Continuous- 60 Degrees C, Minimum- -20 Without Impact |
| Voltage Rating | 120 |
| Wattage | 1,800 |
| Cross Reference Products | 5224-2W |