1201W Heavy Duty Standard AC Toggle Switch, 120 to 277 V AC, 15 A, 4155 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- 1201W
- UPC:
- 783585835174
- Item #:
- 170587
1201W Heavy Duty Standard AC Toggle Switch, 120 to 277 V AC, 15 A, 4155 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR #:
- 1201W
- UPC:
- 783585835174
- Item #:
- 170587
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$9.23
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 1201W |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Action | Positive Snap |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Back and Side Wired |
| Color | White |
| Connection | Back and Side Wired |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | Per UL 20 |
| Mounting | Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 50,000 Cycles |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| UPC | 783585835174 |
| GTIN | 00783585835174 |
| Item Type | Toggle |
| Size | 4.18 in x 1.49 in x 1.83 in |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75 Degrees C and minimum -40 Degrees C without Impact |
| Voltage Rating | 120-277 |
| Wattage | 4155 W |