DS320W Decorator Standard General Purpose AC Switch, 120 to 277 V AC, 20 A, 5540 W Power Rating, 2 Position Contact
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- DS320W
- UPC:
- 783585108407
- Item #:
- 168650
DS320W Decorator Standard General Purpose AC Switch, 120 to 277 V AC, 20 A, 5540 W Power Rating, 2 Position Contact
- MFR #:
- DS320W
- UPC:
- 783585108407
- Item #:
- 168650
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 4 |
$48.98
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | DS320W |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Action | SPDT |
| Actuator | Rocker |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Commercial Heavy Duty |
| Color | White |
| Connection | Terminal Screw |
| Contact Configuration | 2 Position |
| Contact Rating | Per UL 20 |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 50,000 Cycles |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| UPC | 783585108407 |
| GTIN | 00783585108407 |
| Item Type | Rocker/Decorator |
| Size | 3.91 in x 1.41 in x 1.01 in |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75 Degrees C and minimum -40 Degrees C without Impact |
| Voltage Rating | 120-277 |
| Wattage | 5540 W |
| Cross Reference Products | 2623W, 5623-2W |