TP2W TradeMaster 2-Gang Nylon Wall Plate, 2 Toggle Switch Openings, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- TP2W
- UPC:
- 785007274134
- Item #:
- 168559
TP2W TradeMaster 2-Gang Nylon Wall Plate, 2 Toggle Switch Openings, White
- MFR #:
- TP2W
- UPC:
- 785007274134
- Item #:
- 168559
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 582 |
$2.6949
each
Trademaster Wall Plate 2-Gang 2toggle
| Catalog Number | TP2W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 2 |
| Special Features | Molded of rugged, indestructible self extinguishing nylon |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007274134 |
| GTIN | 00785007274134 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 4.7 in |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .35 in |