Tried-and-true toggle designs, Leviton Residential Grade AC Quiet Switches cover all the bases; they install easily and are available in standard and illuminated versions. Their toggles and frames are constructed of impact-resistant thermoplastic, and they feature large head, hardened triple-drive screws for easy installation. Leviton’s traditional switches are compatible with a wide range of Leviton plastic and metal wallplates.
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 1453-2W |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Actuator | Cam |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Commercial |
| Color | White |
| Connection | Push-In and Side Wired |
| Contact Rating | 1/2 (120V);2 (240V) |
| Insulation | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Special Features | Grounding, Terminal Screws Accept up to No. 12 AWG Copper or Copper-Clad Wire, Large Head, Hardened Triple-Drive Combination Screws (Standard, Phillips, Robertson) for Fast Wiring Installation, Impact-Resistant, Durable Thermoplastic Toggle and Frame, 2 Years Limited Warranty |
| Standard | NOM Certified (057);CSA Certified (File LR-3413);UL Listed (File E-7458) |
| UPC | 078477174708 |
| GTIN | 00078477174708 |
| Item Type | 3-Way AC Quiet Switch |
| Depth UOM | Inch |
| Size | 4.20 H x 1.31 W x 15 D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-2 per UL94) |
| Operating Temperature | -40 to +65 DEG C |
| Voltage Rating | 120 |
| Cross Reference Products | RS315W |