DTW38 Color-Keyed Transition Washer, 0.27 in Nominal, 3/8 in Bolt, 1 in OD, 0.035 in THK, Copper Alloy
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- DTW38
- UPC:
- 786210869582
- Item #:
- 154968
DTW38 Color-Keyed Transition Washer, 0.27 in Nominal, 3/8 in Bolt, 1 in OD, 0.035 in THK, Copper Alloy
- MFR #:
- DTW38
- UPC:
- 786210869582
- Item #:
- 154968
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$3.3354
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | DTW38 |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Color-Keyed |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Silver |
| Finish | Tin Plated |
| Material | Copper Alloy |
| Special Features | Teeth on the transition washers penetrate aluminum and copper oxides, enabling copper to aluminum connections to be made in a bolted joint without the use of inhibiting compounds |
| Standard | UL E9809 |
| UPC | 786210869582 |
| GTIN | 00786210869582 |
| Item Type | Transition Washer |
| Inside Diameter | 0.27 in , 6.86 mm |
| Outside Diameter | 1 in , 25.4 mm |
| Thickness | 0.035 in , 0.89 mm |