M21-187-C-342 PermaSleeve BMP21 Heat Shrink Tubing Cartridge Label, 7 ft L x 0.335 in W, Black on White, B-342 Polyolefin
- MFR:
- Brady
- MFR #:
- M21-187-C-342
- UPC:
- 662820899945
- Item #:
- 141182
M21-187-C-342 PermaSleeve BMP21 Heat Shrink Tubing Cartridge Label, 7 ft L x 0.335 in W, Black on White, B-342 Polyolefin
- MFR #:
- M21-187-C-342
- UPC:
- 662820899945
- Item #:
- 141182
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 4 |
$94.58
each
BMP21 Series PermaSleeve Heat Shrink Polyolefin Wire Marking Sleeves, Black on White, 0.187 Dia x 7' L
Manuals and Documentation
Features
- Designed for rigorous wire marking applications, PermaSleeve PS Heat Shrink Polyolefin (B-342) sleeves combine speed, ease of use, and permanence to create high quality labeling.
| Catalog Number | M21-187-C-342 |
| Manufacturer | Brady |
| Brand | Brady |
| Sub Brand | PermaSleeve |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Electrical Labeling;Wire and Cable Labeling |
| Finish | Matte |
| Legend Color | Black on White |
| Material | Heat-shrink Polyolefin |
| Special Features | Heat Shrink |
| Standard | ASTM D 2671;ASTM E 162;ASTM E 662;ASTM G 155;MIL-STD-202;SAE-AMS-DTL-23053;SAE-AS-81531;UL Recognized |
| UPC | 662820899945 |
| GTIN | 00662820899945 |
| Item Type | Sleeve |
| Length | 7 |
| Length UOM | Foot |
| Diameter | 0.187 in Diameter as Supplied |
| Size | 0.335 in H |
| Wire Size | 0.187 in Dia x 7 ft L |