HBL123MM 3-Position Commercial Grade Heavy Duty Standard Toggle Switch, 125/250 V AC, 10/20 A, 2500 W Power Rating
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- HBL123MM
- UPC:
- 783585016771
- Item #:
- 131084
HBL123MM 3-Position Commercial Grade Heavy Duty Standard Toggle Switch, 125/250 V AC, 10/20 A, 2500 W Power Rating
- MFR #:
- HBL123MM
- UPC:
- 783585016771
- Item #:
- 131084
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$16.39
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | HBL123MM |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Actuator | Bat Handle |
| Application | Momentary On/Off/Momentary On |
| Color | Metallic |
| Connection | Screw Terminal |
| Contact Configuration | Momentary |
| Contact Rating | As Indicated |
| Indicator | Comes with Indicator Plate |
| Interrupt Rating | 10A 250V AC, 20A 125V AC |
| Material | Metallic Handle |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Cycles | Not Rated |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| UPC | 783585016771 |
| GTIN | 00783585016771 |
| Item Type | Momentary |
| Size | 2.15 in x 0.56 in x 1.12 in |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75 Degrees C and minimum -40 Degrees C without Impact |
| Voltage Rating | 250/125 |
| Wattage | 2500 W |