HBL1203W 2-Position 3-Way Extra Heavy Duty General Purpose Industrial Grade Standard Toggle Switch, 120 to 277 VAC, 15 A, 4155 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- HBL1203W
- UPC:
- 783585189055
- Item #:
- 128344
HBL1203W 2-Position 3-Way Extra Heavy Duty General Purpose Industrial Grade Standard Toggle Switch, 120 to 277 VAC, 15 A, 4155 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR #:
- HBL1203W
- UPC:
- 783585189055
- Item #:
- 128344
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
Manuals and Documentation
| Catalog Number | HBL1203W |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Action | SPDT |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Back and Side Wired |
| Color | White |
| Connection | Back and Side Wired |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | Per UL 20 |
| Mounting | Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 50,000 Cycles |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| UPC | 783585189055 |
| GTIN | 00783585189055 |
| Item Type | Toggle |
| Size | 4.06 in x 1.31 in x 1.87 in |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75 Degrees C and minimum -40 Degrees C without Impact |
| Voltage Rating | 120-277 |
| Wattage | 4155 W |
| Cross Reference Products | 1203-2W, 54503-2W |