5621-2W Self-Grounding AC Quiet Switch, 120/277 V AC, 20 A, 1 hp, 2 hp Power Rating
- MFR:
- Leviton
- MFR #:
- 5621-2W
- UPC:
- 078477052662
- Item #:
- 126649
5621-2W Self-Grounding AC Quiet Switch, 120/277 V AC, 20 A, 1 hp, 2 hp Power Rating
- MFR #:
- 5621-2W
- UPC:
- 078477052662
- Item #:
- 126649
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | 70 |
$35.06
each
| Catalog Number | 5621-2W |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Actuator | Rocker |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Commercial |
| Color | White |
| Connection | Back Wired;Side Wired |
| Contact Rating | 120/277 VAC;20 AMP |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Box |
| Number of Poles | 1 |
| Standard | UL Listed (E-7458);CSA Certified (LR 3413);NOM Certified (057);Federal Specification (WS-896) |
| UPC | 078477052662 |
| GTIN | 00078477052662 |
| Item Type | Rocker Switch |
| Depth UOM | Inch |
| Size | 46 H x 1.76 W x 1.60 D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated UL 94 V-2) |
| Operating Temperature | -40 to +120 DEG C |
| Voltage Rating | 120/277 |
| Cross Reference Products | DS120W, 2621W |