Universal x-Press It Installation Tool, Model #UXPIT
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 61200
- UPC:
- 085937612007
- Item #:
- 125917
Universal x-Press It Installation Tool, Model #UXPIT
- MFR #:
- 61200
- UPC:
- 085937612007
- Item #:
- 125917
Manuals and Documentation
| Catalog Number | 61200 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | SAMMY X-Press Anchors for Metal Deck and Purlin |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Special Features | Bit Receiver with 25/64" Drill Bit X-Press It Installation Sleeve with Handle |
| UPC | 085937612007 |
| GTIN | 00085937612007 |
| Item Type | SAMMY Universal X-Press It Installation Tool |
| Length | 6-1/4" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1-1/2" |
| Width UOM | Inch |
| Size | For Use with SAMMY XP20, XP35, SWXP35, SXP20, SXP35 |