HBL22 2-Position Commercial Grade Heavy Duty Standard Toggle Switch, 125/250 V AC, 10/20 A, 2500 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR:
- Hubbell Wiring Device-Kellems
- MFR #:
- HBL22
- UPC:
- 783585017112
- Item #:
- 121066
HBL22 2-Position Commercial Grade Heavy Duty Standard Toggle Switch, 125/250 V AC, 10/20 A, 2500 W Power Rating, 2-Position Contact
- MFR #:
- HBL22
- UPC:
- 783585017112
- Item #:
- 121066
Availability
| Location | Available Qty |
|---|---|
| Available | Available to Order |
$19.84
each
Manuals and Documentation
| Catalog Number | HBL22 |
| Manufacturer | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Brand | Hubbell Wiring Device - Kellems |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Actuator | Bat Handle |
| Application | 2-Circuit On/Off |
| Color | Metallic |
| Connection | Screw Terminal |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | As Indicated |
| Indicator | Comes with Indicator Plate |
| Interrupt Rating | 10A 250V AC, 20A 125V AC |
| Material | Metallic Handle |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Poles | 2 |
| Operating Cycles | Not Rated |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| UPC | 783585017112 |
| GTIN | 00783585017112 |
| Item Type | General Purpose |
| Size | 2.3 in x 0.76 in x 1.3 in |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75 Degrees C and minimum -40 Degrees C without Impact |
| Voltage Rating | 250/125 |
| Wattage | 2500 W |