CSB15AC1W Hard Use Switch, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- CSB15AC1W
- UPC:
- 785007126044
- Item #:
- 116545
CSB15AC1W Hard Use Switch, White
- MFR #:
- CSB15AC1W
- UPC:
- 785007126044
- Item #:
- 116545
Construction 1-Pole Switch, Back and Side-Wire, 15A 120/277V.
| Catalog Number | CSB15AC1W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | TP |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Residential/Commercial |
| Color | White |
| Contact Rating | 15Amp, 120/277V |
| Insulation | Bare |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | Back & Side wire, locking support, one piece brass alloy contact arm |
| Standard | UL20 |
| UPC | 785007126044 |
| GTIN | 00785007126044 |
| Item Type | Switch |
| Size | 3.3" |
| Voltage Rating | 120/277 |